Zdrowie psychiczne w obliczu pandemii

Od ponad roku, każdy z nas zderzył się z nową rzeczywistością. Jak wiadomo, pandemia koronawirusa przyniosła wiele konsekwencji, zarówno w postaci pogorszenia stanu zdrowia, osób chorujących lub ich śmierci, jak również pogorszenia sytuacji finansowej wielu przedsiębiorstw, które zostały na długi czas wstrzymane, bądź też całkowicie zamknięte. 

Nie są to niestety jedyne straty, jakie poniosła duża część społeczeństwa. Lockdown odbił się również na zdrowiu psychicznym wielu z nas. Według oszacowań, jakie przeprowadziło Amerykańskie Towarzystwo psychologiczne, można spodziewać się, że czas ten odbije się negatywnie na nawet 50% z nas. Co gorsze, nie musi to nastąpić od razu. Możliwe jest, że konsekwencje lockdownu odczujemy nawet za kilka miesięcy.

Epidemia Sars-Cov19 uniemożliwiła w dużym stopniu kontakty z bliskimi, odbywające się w czasie wolnym, spotykanie się w szkole czy uczelni i również spotykanie znajomych w pracy, gdyż wiele miejsc pracy wprowadziło system pracy zdalnej. Osoby ekstrawertywne, które najlepiej czują się wśród ludzi, musieli stawić czoła sporemu wyzwaniu, jakim było zamknięcie w czterech ścianach. Uniemożliwiła ona również aktywność fizyczną, co dla osób korzystających z pływalni czy siłowni, było dotkliwe, gdyż idąc za powiedzeniem “w zdrowym ciele, zdrowy duch”, brak możliwości wpływu na swoje zdrowie fizyczne, w postaci uprawiania sportów, może odbijać się na zdrowiu psychicznym. Wpływ epidemii mógł też być zauważony w kontaktach z rodziną czy partnerem, z którymi się mieszka, a którzy nagle byli widywani 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Ślady, jakie pozostawia lockdown na psychice ludzkiej, nazywane bywają “traumą zbiorową” i ciężko oszacować jak wielkie szkody pozostawi on w dłuższej perspektywie czasu. 

Jak więc radzić sobie w czasie pandemii?

WHO podjęło się sporządzenia listy zalecanych działań, zarówno by zachować bezpieczeństwo i uniknąć zachorowania, jak i by zachować dobrą kondycję psychiczną, mimo niekorzystnym warunkom. Wśród wskazań znalazło się dążenie do maksymalizacji kontaktów z bliskimi i resztą społeczeństwa, pomimo lockdownu. Nie należy wywracać życia do góry nogami. W przypadku ograniczeń spotkań na żywo, warto przenieść sieć swoich relacji na wirtualne kontakty, za pomocą komunikatorów, telefonów komórkowych czy portali społecznościowych.

Kolejną istotną kwestią jest niepomijanie odczuwanych przez siebie emocji czy zaspakajania swoich potrzeb. Nawet przy tak wielu ograniczeniach da się znaleźć aktywności, które mogą przyczynić się do poprawy nastroju i zrelaksowania się. Ważne jest również, by pamiętać o regularności snu oraz ćwiczeń, a także o zbilansowanej diecie.

W zaleceniach znajduje się również informacja, by nie popadać w obsesyjne śledzenie nowych danych na temat pandemii. Strach i oczekiwanie końca epidemii towarzyszy większości z nas, lecz warto ustalić sobie jedną, stałą porę na weryfikowanie informacji, a także by korzystać z rzetelnych źródeł, takich jak dane dostarczane od personelu medycznego czy WHO. Należy unikać informacji bez pokrycia oraz plotek, które mogą negatywnie wpłynąć na nastrój.

Pamiętajmy, że nie jesteśmy w tej sytuacji osamotnieni. Wiele osób boryka się z problemami, związanymi z przymusową izolacją oraz nowymi zasadami funkcjonowania. Jeśli obecny okres nas przerasta, zgłośmy się do specjalisty. Podczas pandemii wielu psychologów udziela konsultacji zdalnie, a także powstały darmowe porady telefoniczne dla osób, na których negatywny wpływ ma obecna sytuacja. Dbajmy o bliskich, ale nie zapominajmy też o sobie. Ten czas może być cenną lekcją oraz może przyczynić się do odnalezienia nowych zainteresowań i pasji. Martwimy się o konsekwencje pandemii, które mogły się odbić na zdrowiu fizycznym, ale nie zapominajmy o naszej psychice, którą da się uchronić przed skutkami koronawirusa. 

Źródła

Heitzman, J. (2020). Wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne. Psychiatria Polska, 54(2), 187-198.

Raport Światowej Organizacji Zdrowia (2020). Zdrowie psychiczne i funkcjonowanie psychospołeczne podczas pandemii COVID-19.

Talarowska, M., Chodkiewicz, J., Nawrocka, N., Miniszewska, J. (2020). Zdrowie psychiczne a epidemia SARS-COV-2 – badania polskie. ResearchGate.

Zostaw komentarz

pl_PLPolish