Poniżej znajdziesz listę szkoleń i wydarzeń, które zorganizowaliśmy!

 
26-28 lutEGO! Bądźcie z Nami!.png

PorozmawiajMY o Depresji

26-28 lutego 2021

W dniach 26-28.02.2021 r w związku z Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją, obchodzonym 23 lutego odbyło się 3 dniowe otwarte wydarzenie “PorozmawiajMY o depresji”, które zorganizowaliśmy we współpracy z wieloma wyjątkowymi organizacjami i osobami,które dzięki działaniom w social mediach przyczyniają się do uświadamiania i popularyzacji społeczeństwa w kontekście zdrowia psychicznego. 
Głównym celem wydarzenia było zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa na temat depresji, jej leczenia oraz możliwości niesienia pomocy osobom chorym.

PODSTAWY%252520POMAGANIA_edited_edited_edited.jpg

Podstawy pomagania

January 1, 2023

Prowadzące: psycholog Sylwia Jasińska oraz pedagog Aneta Dąbrowska 


Pierwszym szkoleniem organizowanym przez nas były “Podstawy pomagania”. Nasi goście przedstawili podstawowe zagadnienia z psychologii, takie jak temperament czy osobowość oraz najczęstsze zaburzenia i choroby psychiczne z którymi mogą się zetknąć jako opiekunowie. Nauczyli się również jak identyfikować emocje i jaka jest zależność pomiędzy nimi, a ludzkim zachowaniem. Wszystko przeplatane było własnymi doświadczeniami z praktyki zawodowej, o których opowiadała psycholog. To pozwoliło zrozumieć opiekunom jak często wykładana teoria odbiega od rzeczywistości i jak ważne jest, by umieć zdobytą wiedzę dobrze wykorzystywać. W drugiej części, bardziej warsztatowej, części szkolenia, opiekunowie dowiedzieli się więcej o asertywności i wyznaczaniu granic. 

Get in Touch
PODSTAWY%20POMAGANIA%20(1)_edited.jpg

Rozmowa z ekspertem przez doświadczenie: chorobą dwubiegunową

Styczeń 1, 2023

Prowadząca: Sabina - ekspert przez doświadczenie


Opis: Podczas drugiego “szkolenia - rozmowy”,Sabina, która od kilkunastu lat zmaga się z chorobą psychiczną, opowiedziała ona o swojej drodze do stabilnego życia oraz przedstawiła punkt widzenia pacjenta w całym procesie terapii. Takie spotkanie pozwoliło opiekunom na zestawienie wiedzy teoretycznej, którą zdobyli na poprzednim szkoleniu z doświadczeniem człowieka, który to wszystko przeżył. Przyniosło też odpowiedzi na wiele pytań, m.in. uświadomiło opiekunom, czego może potrzebować osoba zmagająca się z problemami psychicznymi oraz jakimi sposobami można do niej dotrzeć i dać jej potrzebne wsparcie.

Get in Touch
PODSTAWY POMAGANIA (3).png

Cykl wykładów: “Przyjemne z pożytecznym, czyli spotkania z wykładowcami WPiK”

January 1, 2023

Nasze pierwsze wydarzenie organizowane wraz z Radą Samorządu Studentów WPiK. W ramach pierwszej części wydarzenia odbyły się dwa spotkania, oba oczywiście w formie online. Pierwszy wykład o tytule ”Fakty i mity na temat edukacji seksualnej” poprowadziła pani mgr Katarzyna Pilarczyk. Prowadząca, w bardzo przystępny, ale i wnikliwy sposób, przybliżyła uczestnikom zagadnienie, jak i wielkie znaczenie edukacji seksualnej. Drugie spotkanie – „Psychology & gaming” miało trochę luźniejszy charakter. W ramach niego odbył się konkurs z nagrodami w którym to uczestnicy rozwiązywali zagadki psychologiczne. Prof. UAM dr hab. Łukasz Kaczmarek przygotował bardzo wymagające i angażujące problemy z którymi musiały się zmierzyć osoby biorące udział w konkursie.

Get in Touch
PODSTAWY POMAGANIA (2).png

Wspieranie osób z niepełnosprawnością

January 1, 2023

Prowadząca: Katarzyna Bierzanowska


Pani Kasia na co dzień zmaga się z niepełnosprawnością, więc warsztat z nią był dla opiekunów zarówno kopalnią wiedzy teoretycznej/spojrzenia specjalisty, jak i szansą poznania, z pierwszej ręki, problemów z jakimi stykają się osoby niepełnosprawne. Podczas szkolenia, pani Kasia opowiedziała o swoich doświadczeniach, o dyskryminacji i stereotypach z jakimi się spotyka. Zwróciła również uwagę na to jak krzywdzące dla osób niepełnosprawnych mogą być niektóre stwierdzenia, dlaczego lepiej ich nie używać i jak je zastąpić. Doradziła też opiekunom jak skutecznie wesprzeć takie osoby i jak rozmawiać z nimi, by czuły się akceptowane i zrozumiane.

Get in Touch
image17.png

“Podstawy interwencji kryzysowej” i “Wspieranie osób, które doświadczyły przemocy”

January 1, 2023

Prowadząca: aktywistka Natalia Skoczylas 


Podczas obu swoich warsztatów pani Natalia przybliżyła uczestnikom kulisy swojej pracy oraz o sytuacjach z jakimi się zetknęła. Opowiedziała również o rodzajach przemocy i ich skutkach, jak i o miejscach profesjonalnej pomocy, do których opiekunowie mogą kierować swoich podopiecznych w razie, gdyby Ci byli ofiarami jakiegokolwiek rodzaju przemocy. Podczas części ćwiczeniowej, uczestnicy mogli poznać techniki rozmowy z osobą, która doświadczyła przemocy oraz nauczyć się różnych sposobów jak można taką osobę wesprzeć.

Get in Touch
unnamed.png

“Aktywne słuchanie- wspieranie poprzez rozmowę”

January 1, 2023

Prowadząca: Natalia Grzankowska 


Szkolenie Natalii nauczyć miało wolontariuszy technik aktywnego słuchania - umiejętności bardzo ważnej w ich przyszłej pracy. Podczas swojej prezentacji, Natalia przedstawiła czym jest aktywne słuchanie, jak się go nauczyć oraz jakie gesty i słowa mogą nam w tym pomóc. Opowiedziała też dużo o swojej pracy w Night Line - na czym polega, jakie są jej zadania oraz jaką filozofią kierują się wolontariusze tam pomagający. Później, wspólnie z opiekunami, skonfrontowała te zasady z tymi, jakimi kieruje się Sieć Przyjaciół. Mimo paru różnic, zgodnie doszliśmy do wniosku, że naszym głównym celem jest wsparcie osób w potrzebie i upewnienie ich, że nie są ze swoimi problemami same.

Get in Touch
18073417267237606.jpg

Asertywność a nie agresja- szkolenie

January 1, 2023

Asertywność i wyznaczanie granic to bardzo ważne umiejętności w kontekście pomagania, dlatego jako fundacja bardzo staramy się wpajać je naszym opiekunom. Wiemy jak ważne w ich przyszłej pracy jest chronienie siebie i swoich potrzeb, dlatego dbamy o to, by przy każdej rekrutacji, nowi opiekunowie mieli okazję dowiedzieć się, jak wyznaczać swoje granice i spokojnie je komunikować oraz jak odmawiać, gdy osoba, której pomagamy prosi nas o coś, czego nie możemy spełnić.

Prowadząca: Kinga Zawada 

Get in Touch
17854501321880136.jpg

Wsparcie osób LGBTQ+ 

January 1, 2023

Warsztaty “Wsparcie osób LGBTQ+” przybliżyły uczestnikom definicje i istotę tożsamości płciowej, jak i orientacji seksualnej. W dalszej części szkolenia prowadzący opowiedział, czym jest ruch i osoby LGBTQ+ oraz wyszczególnił grupy, które się do niego zaliczają wraz ze zwróceniem uwagi na różnicę pomiędzy transpłciowością i transseksualnością. Przedstawił również z jakimi problemami spotykają się na co dzień przedstawiciele tych grup.

Prowadzący: psycholog Dominik Haak 

Get in Touch
17871218512983422.jpg

Self care przed wszystkim- webinar

January 1, 2023

Pierwszy z cyklu prowadzonych przez naszych praktykantów warsztatów dotyczył SELF CARE podczas pomagania. Był on też kontynuacją szkolenia, które odbyło się w ramach integracji opiekunów we wrześniu 2020. W trakcie webinaru, Dominika opowiedziała czym jest SELF CARE oraz jak możemy zadbać o to, by nie zatracić swoich własnych potrzeb podczas pomagania. Przedstawiła również praktyczne metody dbania o swoje zdrowie psychiczne w życiu codziennym. Zwróciła również uwagę na to, że kluczem do efektywnego wspierania innych osób jest w pierwszej kolejności zatroszczenie się o siebie.

Prowadząca: Dominika Ochlak 

Get in Touch
17886839785902001.jpg

Fakty i mity na temat edukacji seksualnej, czyli o standardach WHO

January 1, 2023

Czym jest matryca WHO, jak ją poprawnie odczytywać? Czy w popularnych pogłoskach na temat nauki masturbacji kryje się ziarnko prawdy? Jakie zalecenia dotyczące wychowania do życia w rodzinie i wiedzy o seksualności wystosowuje Światowa Organizacja Zdrowia?

Get in Touch
141824014_259418002227723_43778438553728

Odporni na kryzys- jak wspierać zdrowie psychiczne w dobie pandemii

Styczeń 25, 2021

Prowadzący: dr Marcin Moroń, psycholog, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego

Get in Touch
115803560_186516366184554_72945305557066

POZOSTAŁE PROJEKTY:

“Take a step - wczuj się”

January 1, 2023

Prowadząca: Prezes Fundacji Marcelina Rosińska


Pod koniec lipca 2020 roku mieliśmy możliwość zrealizować jeden z naszych pierwszych projektów niezwiązanych bezpośrednio z tematyką psychologii. I to nie byle jaki! Wraz z zaprzyjaźnioną z nami organizacją IUSTITIA Stowarzyszenie Sędziów Polskich współprowadziliśmy panel dyskusyjny dotyczący tolerancji, równości, wolności i integracji podczas znanego, tym razem przeprowadzonego online, festiwalu Pol’and’Rock. W panelu udział brało wielu sportowców paraolimpijskich, prawników, nauczycieli i uczniów, którzy opowiadali i rozmawiali o swoich doświadczeniach w kontekście wyżej wymienionych wartości.

Get in Touch
unnamed.jpg

POZOSTAŁE PROJEKTY:

“EKOlogiczne o odpadach, czyli jak żyć w duchu ZERO WASTE?”

January 1, 2023

Prowadzące: Prezes Fundacji Marcelina Rosińska, Julianna Maj, Zuzanna Rubaszewska


Warsztaty ZERO WASTE podzieliliśmy na trzy części - teoretyczną, artystyczną i kulinarną. Podczas pierwszej z nich, uczestnicy dowiedzieli się trochę więcej na temat greenwashing’u, stylu życia w duchu zero waste oraz poznali sposoby jak w codziennym życiu praktykować “bycie eco”. Przedstawiliśmy im też kilka przykładów start-up’ów pozytywnego wpływu - firm, które działają zgodnie z zasadami zero waste i dbają o nasze środowisko. W ramach drugiej części odbyły się warsztaty artystyczne. Wolontariusze poznali metody nadawania nowego życia i wyjątkowego stylu starym przedmiotom za pomocą decoupage’u. Podczas zajęć stworzyli piękne wieszaki, które na pewno ozdobią ich szafy. Ostatnim segmentem dnia była nauka gotowania w stylu zero waste. Uczestnicy dowiedzieli się, jak planować posiłki, gdzie szukać i jakich produktów używać, by ich kuchnia była jak najbardziej ekologiczna. Stworzyli też przepyszne sałatki, które później, w ramach zakończenia warsztatów, były elementem wspólnego obiadu w duchu #eco. 

Get in Touch