Search
  • siecprzyjaciol

7 PROSTYCH PORAD - JAK MOŻEMY DBAĆ O SWOJE ZDROWIE PSYCHICZNE? część 1


Wraz ze zbliżającym się wielkimi krokami Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego pragniemy przedstawić Wam stworzoną przez naszych opiekunów listę prostych porad, dotyczących tego jak w codziennym życiu możemy zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Mamy nadzieję, że te metody będą dla Was wartościową wskazówką do wykorzystania w życiu codziennym. Niektóre z tych porad są uniwersalne i ich pozytywny wpływ na kondycję psychiczna jest powszechnie znany, inne zostały wypracowane w drodze rozmów opiekunów i praktykantów na temat ich sposobów codziennej pomocy samemu sobie

1. „W zdrowym ciele, zdrowy duch”


- uprawianie sportu, a w szczególności takiego, który sprawia nam przyjemność jest działaniem, które nie tylko w sposób pozytywny pomaga oddziaływać na nasze zdrowie psychiczne, ale także może w pewnym stopniu zapobiegać rozwojowi pewnych zaburzeń/problemów (np. depresji). Badania naukowe wykazały, że osoby ćwiczące regularnie, doświadczają poprawy nastroju i rzadziej cierpią na depresję. Ponadto okazuje się, że wysiłek fizyczny może przyczynić się do złagodzenia objawów schorzenia. [(Teychenne i wsp. 2008), (Mammen i Faulkner 2013)].


2. „Nie ma się czego bać, czyli nie taki psycholog straszny, jak go malują”


- często słyszymy od wielu osób, którzy martwią się o swoje zdrowie psychiczne, że wizyta u specjalisty to “przesada”, „nie wystarczający powód, by udać się do psychologa”, „że inni pomyślą, że zwariowaliśmy.” Walka ze stygmatyzacją wokół udzielania pomocy psychologicznej nie jest łatwa, ale bardzo istotna. Zastanówmy się chwilę… Kiedy coś nas boli fizycznie, zwykle nie mamy obaw przed pójściem do lekarza, dlaczego więc mamy bać się lub czuć się źle z tym, że chcemy zadbać także o swoja psychikę, kiedy czujemy się źle?

Idąc do psychologa pokazujemy, że nie jesteśmy sobie obojętni, pokazujemy, że chcemy dbać o siebie i na pewno jest to dobre wyjście, którego nie należy się obawiać czy wstydzić.


To tylko pierwsza część naszych „metod”, w ciągu kolejnych dni będziemy publikować kolejne

Jeśli macie jakieś swoje sposoby na codzienne dbanie o swoje zdrowie psychiczne - napiszcie nam o tym

Czekamy na Wasze wiadomości!40 views0 comments

Recent Posts

See All