Search
  • siecprzyjaciol

ŚWIĄTECZNA (DE)PRESJA

Updated: Apr 17, 2021

Znasz ten grudniowy moment kiedy wszystko leci Tobie z rąk?

Czujesz, że wszystko Cię przerasta i jedyne o czym myślisz to, żeby usiąść na środku podłogi i zacząć płakać. Znowu zapomniałaś/eś kupić wszystkich zakupów z listy? Zbiłeś 6 szklankę w tym tygodniu przez pęd, w którym jesteś. W telewizji leci spot reklamowy, który mówi "Coraz bliżej święta", a Ty wpadasz w coraz większą panikę, bo przecież masz jeszcze tyle na głowie. Jesteś zmęczona/y i jedyne o czym marzysz to zakopać się pod kołdrą i nie wyjść spod niej, aż do końca tego 'magicznego czasu'.

Na każdym kanale widzisz idealne rodziny cieszące się z tego okresu. Wyidealizowane radości, życzliwości u telewizyjnych rodzin. Myślisz sobie, „Co ze mną jest nie tak”? Przecież u mnie widnieje jeden wielki chaos, wszyscy się kłócimy i nie odzywamy się do siebie, bo mamy dość.

Narastające nerwy, coraz większa impulsywność i coraz większe tempo, bo przecież jeszcze udekorowanie choinki, tej przed domem też, bo sąsiad Kowalski to miał tak ładnie przystrojoną w zeszłym roku, a TY nie możesz być gorszy.

Nadchodzi ten moment, że wszystko gotowe, a Ty jesteś wciąż nerwowy. Nie możesz przystopować. Nie cieszysz się, denerwuje cię wszystko dookoła. Zrobiłeś/aś sobie szybki rachunek podsumowujący rok i nie osiągnąłeś/aś tego co planowałaś? Ba! Nie zrobiłaś nic z listy planów. Przygnębienie narasta i nic nie jest w stanie ukoić Twoich smutków. Masz dość.

W tym szalonym pędzie zastanów się co jest dla Ciebie ważne. Może celebrowanie z rodziną lub zjedzenie jak największej ilości pierników?

Nikt się na Ciebie nie zezłości, bo piernik jest krzywo polukrowany. To Ty narzucasz sobie presję perfekcji, czasu. Przystopuj, zatrzymaj się i ciesz się tym czasem po swojemu.

* W okresie Świąt Bożego Narodzenia dochodzi do największej ilości prób samobójczych oraz samobójstw. W tym okresie często dochodzi do pogorszenia stanu psychicznego m.in. depresji, zaburzeń lękowych, spadku nastroju, rozczarowania.


21 views0 comments

Recent Posts

See All