FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Czym jest Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego?

Fundacja Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego to oddolna inicjatywa, która ma na celu zapewnienie niezbędnego wsparcia każdej osobie zmagającej się z problemami zdrowia psychicznego, tj. każda osoba, która kiedykolwiek czuła się odizolowana, niezrozumiana, bądź napiętnowana chorobą. Fundacja ma swoją siedzibę w Poznaniu, ale nasza działalność obejmuje tak naprawdę całą Polskę – mamy już opiekunów i podopiecznych z Gdańska, Warszawy, Wrocławia, Krakowa i wielu, innych mniejszych miejscowości. Aktualnie w Sieci działa ponad 250 opiekunów, a liczba osób, którym pomagamy przekracza 800. Zależy nam również na szerzeniu wiedzy o problemach dotyczących zdrowia psychicznego i przeciwdziałaniu stygmatyzacji osób borykających się z nimi. Z tego też powodu stale organizujemy szkolenia, które mają na celu poszerzać wiedzę uczestników oraz uczyć ich, jak postępować z osobą borykającą się z problemami czy też będącą częścią jakiejś mniejszości. Tego typu warsztaty są bardzo ważne w przygotowaniu opiekunów do ich przyszłej pracy (Na czym ona polega? Zapraszamy do zakładki FAQ dla OPIEKUNÓW). Co jednak ważne, nie prowadzimy terapii – pomagamy lub zachęcamy do umówienia się do psychologa, jednak uważamy, że prawdziwa pomoc należy do profesjonalistów.

Jak powstała Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego?

Pomysł na projekt narodził się podczas Akademii Praw Człowieka przeprowadzonej przez organizację Humanity in Action. Trzy młode aktywistki z Polski, Niemiec i Stanów Zjednoczonych przygotowały podczas Akademii projekt o nazwie Mental Health Buddies Network. Trafnie zauważyły, że wiele osób w ich otoczeniu cierpi na problemy związane ze zdrowiem psychicznym i nie otrzymuje jakiejkolwiek pomocy. Za działalność Sieci Przyjaciół Zdrowia Psychicznego w Polsce odpowiada Marcelina Rosińska.  W naszym kraju fundacja dziaĺa od grudnia 2019 roku, początkowo tylko na terenie Poznania, z czasem rozrosła się na inne miasta. Co również warto zauważyć, Sieć początkowo składała się głównie ze studentów, zarówno wśród opiekunów jak i podopiecznych. Cały czas się jednak rozwijamy i aktualnie aż 40% naszych opiekunów i ponad 30% podopiecznych to osoby, które ukończyły już studia.

Kim są nasi opiekunowie?

To ludzie, którzy chcą pomagać innym i wesprzeć osoby w potrzebie. Do grona naszych opiekunów należą osoby w różnym wieku, z różnym wykształceniem (nie tylko psychologicznym!) i bagażem doświadczeń. Zależy nam na różnorodności, tak by każdy podopieczny miał szansę znaleźć osobę, z którą będzie się dogadywał. Wolontariusze przechodzą przez kilkuetapową rekrutację i szereg szkoleńz zakresu psychologii i behawiorystyki (więcej o naszych szkoleniach w zakładce SZKOLENIA), które mają na celu przygotowanie ich do wspierania osób z trudnościami na tle zdrowia psychicznego. Do zadań naszych opiekunów należy m. in. pomoc w kontakcie ze specjalistą, umówienie takiej wizyty oraz służenie radą. Dodatkowo pomoc w załatwieniu formalności na uczelni związanych np. z urlopem dziekańskim. (więcej o zadaniach opiekunów znajdziesz w zakładce DLA OPIEKUNA)

Komu pomagamy?

Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego ma na celu zapewnienie niezbędnego wsparcia każdej osobie zmagającej się z problemami na tle zdrowia psychicznego, tj. każdej osoba, która kiedykolwiek czuła się odizolowana, niezrozumiana, bądź napiętnowana chorobą. Pomagamy wszystkim, którzy się do nas zgłoszą, niezależnie od skali problemy - czy potrzebujesz chwilowego czy długotrwałego wsparcia, u nas na pewno je znajdziesz! Co jednak ważne, nie prowadzimy terapii. Możemy pomóc w znalezieniu specjalisty (mamy bazę zaprzyjaźnionych centrów pomocy w całej Polsce), umówieniu się do niego, wspierać podczas terapii natomiast nigdy go nie zastąpimy.

Jak można się do nas zgłosić?

Każda osoba zmagająca się z problemem może się do nas zgłosić przez wszystkie nasze media. W zależności od preferencji może napisać do na wiadomość prywatną na Facebooku czy Instagramie, wysłać nam wiadomość mailową na adres siecprzyjaciol@gmail.com czy też wykorzystać anonimowy formularz dostępny w prawym górnym rogu na tej stronie.

Jak duża jest skala problemu?

Nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, że w Polsce więcej osób co roku ginie w wyniku samobójstw niż w wypadkach drogowych. Depresja nazywana jest chorobą XXI wieku, choruje na nią obecnie ok. 350 mln ludzi na całym świecie. Dodatkowo, globalna pandemia nie pomogła w walce z nią. WHO szacuje, że do 2030 roku depresja będzie na pierwszym miejscu wśród najczęściej występujących chorób. Z drugiej strony, 9 na 10 osób zmagających się z problemami na tle zdrowia psychicznego mówi, że największą przeszkodą w wyzdrowieniu jest stygmatyzacja ze strony społeczeństwa. Niestety, szczególnie w Polsce, dalej wizyta u psychologa czy też podjęcie terapii wiąże się z dużym niezrozumieniem i wykluczeniem. Jednym z naszych celów jest zmiana tego błędnego podejścia i pokazanie, że choroby zdrowia psychicznego to przypadłości jak każde inne i dlatego powinno się do nich podchodzić tak samo poważnie i leczyć jak każdą inną chorobę.

Skąd czerpiemy wsparcie?

Sieć Przyjaciół prawdopodobnie nigdy by nie powstała gdyby nie Humanity in Action Polska, które od samego początku wspierało nasz projekt. Następnie grono naszych grantodawców poszerzyło się o Samorząd Studentów UAM, który wsparł nas w konkursie organizowanym przez Kowadło 2.0 oraz Fundacja UAM i Poznański Park Naukowo-Technologiczny, którzy udzielili nam wsparcia w ramach konkursu FundAkcja. Niewątpliwie należy również wspomnieć o Pani Ninie Bili z inicjatywy Gościnność. Wiele zawdzięczamy też naszym patronom medialnym i influencerom, którzy promują nas w sieci. To właśnie dzięki nim nasza fundacja stale się rozwija i dociera do coraz większego grona osób.

Czym jest indywidualne podejście?

To najważniejsza rzecz, jaką kierujemy się w naszej pracy. Staramy się, by każdy kto się do nas zgłasza czuł się zrozumiany i zaopiekowany, dlatego tak dużą wagę przykładamy do doboru opiekunów. Nigdy nie dopasowujemy losowych osób. W formularzu zgłoszenia zawarliśmy szereg pytań, które pomagają nam ustalić, jakie preferencje względem opiekuna ma podopieczny. W gronie naszych wolontariuszy są osoby w bardzo różnym wieku, z różnymi zainteresowaniami oraz doświadczeniem życiowym, dlatego jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wiele potrzeb, w zależności od tego, czego podopieczny aktualnie potrzebuje.

 
17857141822897409_edited.jpg