Q&A - czyli Ty pytasz, My odpowiadamy

Czym jest Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego?

Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego to Fundacja, która ma na celu zapewnienie niezbędnego wsparcia każdej osobie zmagającej się z problemami zdrowia psychicznego, tj. każda osoba, która kiedykolwiek czuła się odizolowana, niezrozumiana, bądź napiętnowana chorobą. W związku z powyższym, powołano do życia Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego, w której to młodzi ludzie nawzajem się wspierają. Fundacja działa na terenie całego kraju. W naszych szeregach są opiekunowie z Poznania, Olsztyna, Warszawy, Wrocławia, Lublina, Szczecina, Gdańska i wielu innych miast. Jesteśmy też otwarci na wszystkich z innych rejonów Polski – zarówno podopiecznych, jak i opiekunów.

Kim są Nasi opiekunowie?

To ludzie, którzy chcą pomagać innym i wesprzeć osoby w potrzebie. Do grona naszych opiekunów należą osoby w różnym wieku, z różnym wykształceniem (nie tylko psychologicznym!) i bagażem doświadczeń. Zależy nam na różnorodności, tak by każdy podopieczny miał szansę znaleźć osobę, z którą będzie się dogadywał. Wolontariusze przechodzą przez kilkuetapową rekrutację i szereg szkoleńz zakresu psychologii i behawiorystyki, które mają na celu przygotowanie ich do wspierania osób z trudnościami na tle zdrowia psychicznego. Do zadań naszych opiekunów należy m. in. pomoc w kontakcie ze specjalistą, umówienie takiej wizyty oraz służenie radą. Dodatkowo pomoc w załatwieniu formalności na uczelni związanych np. z urlopem dziekańskim.

Jak zostać opiekunem?

Żeby zostać opiekunem w Naszej fundacji musisz oczekiwać czasu rekrutacji, która jest dwa razy do roku. (wiosna, jesień). Poinformujemy Cię o niej na naszych social mediach. 

Następnie przejść pozytywnie dwu-etapową rekrutację, a następnie szkolenie, które umożliwi Ci pracę z Twoim podopiecznym. 

Jak zostać podopiecznym?

Żeby zostać podopiecznym musisz wypełnić formularz dostępny pod 'przyciskiem' formularz. Jest on dostępny w lewym górnym rogu oraz na stronie głównej. W razie problemów możesz też skontaktować się z Nami przez social media i tam udzielmy Tobie więcej wskazówek.

 

Komu pomagamy?

Pomagamy wszystkim, którzy się do Nas zgłoszą, niezależnie od skali problemu - czy potrzebujesz chwilowego czy długotrwałego wsparcia, u Nas na pewno je znajdziesz! Co jednak ważne(‼) nie prowadzimy terapii. Możemy pomóc Tobie w znalezieniu specjalisty, umówieniu się do niego oraz wsparciu podczas terapii. Nigdy nie zastąpimy profesjonalnej pomocy.

Co ważne Nasza pomoc jest bezpłatna i skierowana dla osób, które ukończyły 16 rok życia. 

Czy takie wsparcie coś kosztuje?

Nie, wsparcie jest całkowicie bezpłatne.

Każdy osoba działająca w Sieci działa pro bono. Do pracy/ pomagania zgłaszają się osoby, które chcą poświęcić swój czas drugiej osobie i wesprzeć ją w trudnościach dnia codziennego.

Jak duża jest skala problemu?

Nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, że w Polsce więcej osób co roku ginie w wyniku samobójstw niż w wypadkach drogowych. Depresja nazywana jest chorobą XXI wieku, choruje na nią obecnie ok. 350 mln ludzi na całym świecie. Dodatkowo, globalna pandemia nie pomogła w walce z nią. WHO szacuje, że do 2030 roku depresja będzie na pierwszym miejscu wśród najczęściej występujących chorób. Z drugiej strony, 9 na 10 osób zmagających się z problemami na tle zdrowia psychicznego mówi, że największą przeszkodą w wyzdrowieniu jest stygmatyzacja ze strony społeczeństwa. Niestety, szczególnie w Polsce, dalej wizyta u psychologa czy też podjęcie terapii wiąże się z dużym niezrozumieniem i wykluczeniem. Jednym z naszych celów jest zmiana tego błędnego podejścia i pokazanie, że choroby zdrowia psychicznego to przypadłości jak każde inne i dlatego powinno się do nich podchodzić tak samo poważnie i leczyć jak każdą inną chorobę.

Skąd czerpiecie wsparcie?

Sieć Przyjaciół prawdopodobnie nigdy by nie powstała gdyby nie Humanity in Action Polska, które od samego początku wspierało nasz projekt. Następnie grono naszych grantodawców poszerzyło się o Samorząd Studentów UAM, który wsparł nas w konkursie organizowanym przez Kowadło 2.0 oraz Fundacja UAM i Poznański Park Naukowo-Technologiczny, którzy udzielili nam wsparcia w ramach konkursu FundAkcja. Niewątpliwie należy również wspomnieć o Pani Ninie Bili z inicjatywy Gościnność.  Wiele zawdzięczamy też naszym patronom medialnym i influencerom, którzy promują nas w sieci. To właśnie dzięki nim nasza fundacja stale się rozwija i dociera do coraz większego grona osób.

 

Czym jest indywidualne podejście?

To najważniejsza rzecz, jaką kierujemy się w naszej pracy. Staramy się, by każdy kto się do nas zgłasza czuł się zrozumiany i zaopiekowany, dlatego tak dużą wagę przykładamy do doboru opiekunów. Nigdy nie dopasowujemy losowych osób. W formularzu zgłoszenia zawarliśmy szereg pytań, które pomagają nam ustalić, jakie preferencje względem opiekuna ma podopieczny. W gronie naszych wolontariuszy są osoby w bardzo różnym wieku, z różnymi zainteresowaniami oraz doświadczeniem życiowym, dlatego jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wiele potrzeb, w zależności od tego, czego podopieczny aktualnie potrzebuje.

W co wierzycie?

Wierzymy w ludzi i ich siłę. 
Wierzymy też, że Nasza mała pomoc, może zmienić czyjś wielki świat. Każdy z Nas zasługuje na pomoc. Nie jesteś sam!

Czy mogę zrobić u Was praktyki?

Tak, nabór na praktykantki/ praktykantów jest dwa razy do roku. (okolice wiosny i jesieni). Poinformujemy o nim na naszych social mediach. 

Jakie kierunki przyjmujecie na praktyki?

Każde. :)

Mamy wiele działów, gdzie mogłabyś zrealizować wymagane godziny praktyk. Zachęcamy do rekrutacji nie tylko studentów psychologii, ale także studentów administracji, prawa, nowych mediów, informatyki.. (itp.)

Co ważne!

  • Musisz znać dokładne wymagania Twojej uczelni co do odbywanych praktyk. 

  • Praktyki odbywają się online!

  • Musisz być otwarty na chęć realizacji zadań nie tylko z zakresu Twojego kierunku. Chcemy aby każdy student wyszedł od Nas z praktyk z wiedzą, dlatego będziesz musiał spróbować rozwiązywać różne zadania. Kto wie, może dzięki temu odkryjesz swoją nową pasję?