"Poniedziałek z książką"

122139859_209156383920552_39449296139440

"Psychologia miłości"

Bogdan Wojciszke

„Książka ,,Psychologia miłości” to naukowe spojrzenie na kwestie wydającą się być tak daleko od naukowości czy obiektywności - czyli miłość i związki. Czytając tę książę zapoznamy się z wynikami badań empirycznych dotyczącymi tego tajemniczego zjawiska jakim jest miłość. Dodatkowo profesor Wojciszke – jeden z czołowych polskich psychologów społecznych – przedstawia w niej w przystępny sposób trójczynnikową koncepcję miłości wg. Sternberga oraz koncepcję faz rozwoju związku miłosnego własnego autorstwa.

Jakie znaczenie dla naszego związku i w której jego fazie ma intymność, namiętność, a jakie zaangażowanie? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie w książce ,,Psychologia miłości”. Poza interesującą tematyką zdecydowanie ogromnym atutem tej książki jest fakt, że jest zarówno naukowa, jak i przyjemna w odbiorze przez ludzi, którzy nie są związani ze światem naukowym.”

123557730_212614100241447_85142534576206

"Atomowe nawyki"

James Clear

W życiu często mamy momenty, w których tworzymy sobie postanowienia – rzucenie palenia, codzienne czytanie czy też zdrowe odżywianie. Zaczynamy z pełną energią i czujemy się świetnie. Trzymamy się planu, aż nagle pojawia się jakaś drobna przeszkoda. Odpuszczamy jeden dzień, następny również, bo czujemy się zmęczeni, a ostatecznie stwierdzamy, że zaczniemy od następnego miesiąca i wracamy do dawnych nawyków. Dlaczego tak jest?

Zmiana w naszym życiu może odbywać się na 3 poziomach – wyniku, procesu oraz tożsamości. Najczęściej próbujemy zbudować nawyk na poziomie wyniku, czyli skupiamy się wyłącznie na rezultacie (np. schudnięcie 5 kg). Dodatkowo, jeżeli skupimy się na procesie będziemy próbować zmieniać nasze działania, prowadzące do pożądanego rezultatu (np. zdrowe jedzenie), co sprawi, że staniemy się bardziej skuteczni. Natomiast, to w przypadku najgłębszego poziomu – poziomu tożsamości osiągniemy najlepsze wyniki, ponieważ będziemy skupiać się na tym kim chcemy być (np. zdrowym człowiekiem). Według Jamesa Cleara, autora Atomowych Nawyków, stąd właśnie pochodzi największe źródło naszej motywacji – kiedy nawyk, który chcemy wprowadzić w życie staje się częścią nas.

Jak to osiągnąć?

Autor przedstawia nam system kształtowania nawyków poprzez drobne zmiany, które zostaną z nami na długo. Ukazuje nam zasady, dzięki którym pożądany nawyk stanie się dla nas satysfakcjonujący, a w efekcie czego, będzie on automatyczny i trwały. Autor pozwala nam lepiej zrozumieć jak działa nawyk, przedstawia jego niezbędne elementy składowe oraz daje praktyczne porady jak

zbudować go od podstaw.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak działa pętla nawyków, jakie 4 prawa rządzą nawykami oraz jak wprowadzić realne zmiany w swoim życiu małymi krokami to jest to książka dla Ciebie. Mimo, że jest oparta o naukową literaturę, autor tłumaczy te zagadnienia prostym, przejrzystym językiem.

Jeśli próbowałeś już wiele razy coś zmienić, niestety bezskutecznie, ta książka może sprawić, że tym razem się uda.

Lubimy zaczynać od nowego tygodnia, miesiąca, roku. Myślimy sobie, że dziś jeszcze po staremu, ale od jutra biorę się za siebie w 100%. A być może warto spróbować już dzisiaj, zacząć nieidealnie i powoli uczyć się na błędach, bo, jak twierdzi sam autor „Najbardziej efektywnym sposobem uczenia się jest ćwiczenie.”, a tworzenia skutecznych nawyków musimy po prostu się nauczyć. W tym właśnie może pomóc lektura Atomowych Nawyków i odrobina chęci.