"Unorthodox"

Miniserial powstał na podstawie powieści Debory Feldman „Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów”. Miniserial opowiada o ucieczce dziewiętnastoletniej Esther, pochodzącej z radykalnej, chasydzkiej rodziny. Dziewczyna zdecydowała się uciec z Nowego Jorku do Berlina, w celu poszukiwania nowej drogi życiowej.

Polecamy ten serial z jednego, najważniejszego powodu – porusza bardzo istotną tematykę dotyczącą poszukiwania nowej tożsamości i swojego miejsca w świecie. Odseparowanie głównej bohaterki od postępu cywilizacyjnego sprawiło, że miała trudności w czynnościach dla nas łatwych, powszechnych jak np. zamówienie kawy w kawiarni. Ponadto serial skłania do licznych refleksji na temat aspektów miłości rodzicielskiej jak i małżeńskiej, światopoglądu człowieka odseparowanego od zewnętrznego świata, odzyskiwania wolności. Co więcej w trakcie seansu z łatwością możemy się zastanowić czy aby na pewno wszyscy jesteśmy tacy sami mimo szalejącej globalizacji.”

147149220_407712316991580_68301243786582
109834827_184057009763823_70839453193959

„Lot nad kukułczym gniazdem”

Zgodnie z obietnicą przychodzimy do was z pierwszym poleceniem - filmem „Lot nad kukułczym gniazdem” w reżyserii Miloša Formana opartym na powieści autorstwa Kena Keseya o tym samym tytule

„Jest to jeden z klasyków kina. Prosta historia kryminalisty, granego przez Jacka Nicholsona, który, żeby nie trafić do więzienia, udaje osobę chorą psychicznie. Z tego też powodu trafia do szpitala psychiatrycznego, gdzie szybko zaczyna przewracać tamtejszy świat do góry nogami.

To, co czyni ten film wyjątkowym to między innymi, poza fenomenalną grą Nicholsona, umiejetność przedstawienia specyfiki szpitala, jego różnorodności oraz osób, które tam żyją i pracują. Reżyser z niezwykłą starannością pokazał nam wnętrze całej placówki, jakie panują w niej zasady i jakie pojawiają się problemy. Sam filmowy szpital traktować możemy jak metaforę/odbicie świata w którym żyjemy, w którym również stale walczymy o obronę ważnych dla nas wartości - dla bohaterów była to wolność.”

Zachęcamy do obejrzenia oraz zapraszamy do przesyłania Waszych ulubionych psychologicznych pozycji filmowych na nasz adres mailowy!